ଆମକଥା

କାମ କଲାବେଳେ ଅନେକ କଥା ମନକୁ ଆସେ। କାମ ବିଷୟରେ ସାଥୀମାନଙ୍କର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବି ଆସେ। ଏସବୁ ମିଶିକରି କାମକୁ ଆଗେଇ ନିଅନ୍ତି। ପାଠକମାନେ କିନ୍ତୁ ଏକଥା ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। କିଛି କଥା କିନ୍ତୁ ଜଣାଇବା ଦରକାର ପଡ଼େ, ଦରକାର ନ ଥିଲେ ବି ବାଣ୍ଟିବାକୁ ମନ ହୁଏ। ସେହିଭଳି କଥା ସବୁରୁ କିଛି ଏଠାରେ ରହିଛି।

୧୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୭, ରବିବାର

ଆଜି ଆପଣ ଦେଖୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ବିଭବ ୱେବ‌ସ୍ଥଳୀର ମଞ୍ଜି ପୋତା ଯାଇଥିଲା ପ୍ରାୟ ୧୩ ବର୍ଷ ତଳେ। ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କାମକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଆ ବହିପତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କିଛି କାମ ସେବେ ସୃଜନିକା ତରଫରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର କିଛି ବିବରଣୀ ରହିଛି ପରିଚିତି ପୃଷ୍ଠାରେ, କିଛି ଅଧିକ ଯୋଡ଼ିବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।

ସଂରକ୍ଷିତ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ୱେବ୍‌ସ୍ଥଳୀ ତିଆରି କରିବା ବା କରାଇବା ଦିଗରେ ସୃଜନିକା ଆଗ୍ରହୀ ନ ଥିଲା। କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ଦରକାର ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓ ସମ୍ବଳ ଯୋଗାଡ଼ କରିବାରେ ଲାଗିଲେ ମୂଳ ସଂରକ୍ଷଣ କାମରେ ବାଧା ଆସିବାର ଡର ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଦଳ ଓ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଲା, କିନ୍ତୁ କିଛି ବିଶେଷ ଫଳ ମିଳିଲାନାହିଁ। ବରଂ କିଛି କ୍ଷତିକାରକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିହେଲା। ଶେଷରେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମଝିରେ ନିଜର ୱେବ୍‌ସ୍ଥଳୀ କାମ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଓ ଆଜି ତା’ର ଗୋଟିଏ ପାଦ ପୂରିଲା। କାମ କିନ୍ତୁ ସରିବା ବେଶ୍ ଦୂରର କଥା।

ଆଜିର ୱେବ୍‌ସ୍ଥଳୀଟି ମୁଖ୍ୟତଃ ଗୋଟିଏ ଡିଜିଟାଲ୍ ଓଡ଼ିଆ ପାଠାଗାର ଯାହାର ମୁଖ୍ୟ ବିଭବ ହେଉଛି ୧୯୫୦ ମସିହା ପୂର୍ବର ପତ୍ରପତ୍ରିକା ଏବଂ ରେଫରେନ୍‌ସ୍ ଓ ବିଶେଷ ବିଭାଗ ଦୁଇଟି। ଆଜି ଥିବା ବହିର ସଂଖ୍ୟା ଖୁବ୍ କମ୍। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ନୂଆ ବହି ଆଦି ଯୋଡ଼ି ଚାଲିବାର ଯୋଜନା ଆମର ରହିଛି। ଅନ୍ୟ କିଛି ବିଭାଗରେ କିଛି କାମ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ସାଧନ ଓ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ ଫାଙ୍କା ରହିଛି। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ତାହା ପୂରା ହେବ। ବୈଷୟିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ କିଛି କାମ କରିବାର ବାକି ଅଛି।

ଆଶାକରୁଛୁ ୱେବ୍‌ସ୍ଥଳୀଟି କିଛି ନୂଆ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟିକରିବ ଏବଂ ନୂଆ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଆଣିବ। ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ ଆଗେଇବାରେ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ତାହା ଅପେକ୍ଷାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ରହୁଛୁ।